DİJİTALLEŞME VE SATIN ALMA SÜREÇLERİ

 Günümüzde işletmeler müşterileri ile bağ kurabilmek için sosyal medya, bulut teknolojileri ve büyük veriye yatırım yaparak dijitalleşmeyi benimsiyor. Satın alma süreçleri geçmişten günümüze kendini teknoloji ile birlikte revize etti.

 Bu süreci internetten önce ve sonra olarak aşamalarla değerlendirebiliriz. Birinci aşama olarak müşteri yani satın almacı, ürün veya hizmet ile ilgili bilgileri sadece satışçı tarafından elde edebilirdi.  Bunun için bir şekilde satışçı ve satın almacı bir araya gelip bilgi alış-verişinde bulunurdu. İkinci aşamada internetin devreye girmesiyle satın almacı, satışçı tarafından paylaşılan bilgileri süreç öncesinde analiz etmeye başladı. Bu süreçte ise elde edilen bilgi sadece satışçı tarafın paylaştığı bilgilerdi. Bu bilgiler ürün veya hizmete yönelik görsel veya teknik detaylar olarak düşünülebilir. Üçüncü aşamada internetin yükselişi ile birlikte satın almacı tarafta kullanıcı deneyimi paylaşımı arttı. Sosyal medya, video izleme platformları vb. mecralar satın almacı taraf için önemli bir kullanıcı deneyimi elde etme metodu haline geldi. Bu noktada ürün veya hizmetin boyutu da değişti. Bu boyuta yazılım satın alma gibi konular eklendi. Burada satışçı taraf ürün veya hizmet ile ilgili teknik detay paylaşımlarından ziyade nasıl fayda sağladığı ile ilgili bilgileri paylaşmaya başladı. “O, üzüntülü ve mutlu olduğunuz tüm anlarda sizin yanınızdaydı ve yanınızda olmaya devam edecek!” gibi paylaşımlar buna örnek olarak gösterilebilir. Önümüzde ki süreçte dördüncü aşama ise satın almacı büyük verinin ticarileştirilmesi ve kendiliğinden gerçekleşen süreçleri sık bir şekilde deneyimleyecek.

 Satın alma süreci kaynak bulma, anlaşma, satın alma, teslimat, fatura ve analiz süreçlerinden oluşur. Bu süreçlerin tamamı dikkatle takip edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır. Sürecin doğru analizi ise yeni dönem stratejilerini belirlemede önemli rol oynar. Küreselde işletmeler satın alma gibi stratejik bir süreci doğru yönetebilmek için satın alma bilgi sistemi araçlarına yönelmekteler. Satın alma bilgi sistemi araçları tedarikten ödemeye bulut çözümleri, elektronik imza, tedarikçi ağı, tedarikçi ağı üzerinden direk satın alma, dijital teklif platformu, e-ihale, e-satın alma, satın alma siparişinin otomatik faturalandırılması gibi süreçleri incelemektedir.

 İşletmeler dijitalleşme ile birlikte bulut servisler, pazaryeri uygulamaları, mobil uygulamalar aracılığı ile satın alma bilgi sistemi araçlarına yönelmektedirler. Bulut servisler işletme kaynak yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi ve nakit akışı yönetimi gibi konularda zamanla yarışan işletmeler için online olarak her yerden erişim imkânı sunar. Online pazaryeri platformları satın almacılar açısından birden çok kaynağa erişme konusunda coğrafi sınırları kaldırır ve potansiyelleri onların önüne getirir. Mobil uygulamalar birçok alanda hızlı işlemin önünü açmaktadır. Örnek olarak ödeme teknolojileri gibi bir konuda satın alma süreçlerinde birkaç dokunuşla tüm işlemlerin halledilmesini sağlar. Yapay zekâ, veri analitiği ile farklı coğrafya, bölge, ülke, il, ilçe için tüketici davranışlarını analiz edebilir. Tüm süreçleri bir arada değerlendirdiğinizde size sunulan opsiyonlardan o anki ihtiyacınıza göre uygun olanını seçmeniz yeterli olmaktadır. Bu sistemler aynı zamanda şeffaf ve güvenilir olma özelliklerini her geçen gün kanıtlamaktadırlar. 

 Özetle, işletmeler için dijitalleşme sürecine adapta olmak, zamandan tasarruf etmelerini ve gelecek planlarını doğru oluşturmalarını sağlar. İstihdam ettikleri personellerin günlük evrak işi yükünü ortadan kaldırarak stratejik satın almaya odaklanmalarını sağlar. Bu konuda ilerleme göstermeyen işletmeler rakiplerinin karşında geride kalmaya başlayacak ve devamlılıkları kişilere bağlı olduğu için bir noktadan sonra mümkün olmayacaktır.

Bloglar

E-Bülten

Fırsatları kaçırmayın! E-posta listesine kayıt olun.